İTALYA’DA MİMARLIK ARCHITETTURA IN ITALIA

İtalya mimarlık eğitimi açısından önemli bir konumdadır. Özellikle politeknik üniversiteleri bu alanda yetkindir. Lisans, Laurea olarak adlandırılmakta olup 3 yıl sürer. Master derecesini de kapsayan lisans + yüksek lisans programlarıysa Birleşik Diploma Programları olarak adlandırılır ve 5 yıldır.

Master derecesine İtalya’da Laurea Magistrale denir, 2 yıllık veya 1 yıllık seçenekleri vardır.


MİMARLIK LİSANSI

Liseyi bitirdikten sonra Mimarlık Lisans derecesine devam etmek için öncelikle 12 YILLIK BİR EĞİTİM GEÇMİŞİNE sahip olunmalıdır. Eğitim dili İngilizceyse öğrencinin İngilizceyi bildiğine dair yeterlilik belgesi, eğitim dili İtalyancaysa öğrencinin İtalyancayı bildiğine dair belge sunması gerekir. AYRICA;
1. YKS’nin birinci sınavından taban puanı almak
2. İtalya devletinin hazırladığı özel Mimarlık sınavına katılıp kazanmak diğer gerekliliklerin dışında akla gelen ilk hususlardır.

Mimarlık Lisansı ya da Yüksek Lisansı yapmak isteyen öğrenciler İtalyancalarının B2 düzeyinde olduğunu kanıtlarlar. Siena Yabancılar Üniversitesi (CILS), Perugia Üniversitesi (CELI), Terza Universita degli studi di Roma ve Societa Dante Alighieri okullarından dil ve seviye sertifikası belgelenebilir. CELI sınavları genellikle İtalyan Kültür Merkezlerinde yapılıyor.

İtalya devletinin hazırladığı özel mimarlık sınavına girmek içinse Haziran/Temmuz aylarından itibaren universitaly.it adlı portala kayıt olmak gereklidir. Her yılın eylül ayının da yapılan Mimarlık bu sınavda 12 Genel Kültür, 10 Mantık, 16 Tarih, 10 Çizim ve Grafik, 12 Matematik ve Fizik sorusu sorulmaktadır.

Mimarlık eğitimini 3+2 (Lisans + Yüksek Lisans) olarak sunan Politecnico di Torino’daki (Torino Politeknik Üniversitesi) Mimarlık Lisans ve Yüksek Lisans Bölümü, lisansla yüksek lisansı birleştirmesi ve İngilizce eğitim sunması açısından ilginçtir.

Söz konusu Bacheolor of Science programı 2010/2011 Akademik yılında kurulmuş olup Mimarlık Fakültesi ile Mimari Bilimler & Mimarlık ve Tasarım programlarının birlikteliğinden doğmuştur. Teoriyle pratiği en başarılı biçimde bir araya getirmeye çalışan Mimarlık Lisans ve Yüksek Lisans programı toplamda 5 yıldır.

Lisans eğitimini İngilizce almak isteyenler için yine Politecnicı di Torino’da Mimarlık ve Tasarım Departmanında (Department of Architecture and Design), Torino Campus’ünde ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrenciler için 70 kişilik kontenjanlı Mimarlık programı yararlı.

 
MİMARLIK YÜKSEK LİSANSI

Üniversiteyi bitirdikten sonra Yüksek Lisans derecesine devam etmek isteyenler 15 YILLIK BİR EĞİTİM GEÇMİŞİNE sahiptirler.
Yüksek lisans için YKS sınavına girmeye gerek olmadığı gibi İtalya devletinin hazırladığı Mimarlık sınavından geçerli puan almaya gerek yoktur. Bununla birlikte üniversiteyi bitirme notunun yüksekliği, güçlü bir portfolyo ve referanslar mühimdir.

İtalya’da İngilizce eğitim veren yüksek lisans programlarıyla ilgili örnek verecek olursak:

Politecnico di Milano
1. Architecture and Urban Design (Mantova Campus).
2. Building Architecture (Milano Leonardo Campus).
3. Sustainable Architecture and Landscape Design (Piacenza Campus).
4. Landscape Architecture – Landscape Heritage (Milano Leonardo Campus).
5. Urban Planning and Policy Design (Milano Leonardo Campus).


BAŞVURU SÜRECİ

İtalya’da mimarlık programlarına başvurmak isteyen her öğrenciyi öncelikle şöyle bir süreç bekliyor:
1. Okumak istediği mimarlık okulunun veya bölümünün seçimi
2. Seçtiği okulun ilgili bölümlerine okulun internet sitesi üzerinden on-line başvurusunun yapılması.
3. Türkiye’deki İtalyan Konsolosluklarının eğitim birimlerine seçilen okula yönelik önkayıt ve denklik belgesi için başvurulması (Mart ve Haziran ayları arasında). Gerekli belgelerin hazır edilmesi.
4. Mimarlık sınavının kayıt işlemlerinin yapılması (Lisans için)
5. Vize işlemleri
6. Kazanması halinde okula kesin kaydın yaptırılması ve burs araştırması
7. İkamet yeri planı, oturma izninin alınması

Plus Education İtalya Bölümü olarak İtalya’daki olası mimarlık eğitiminizin bütün süreçlerinde destek veriyoruz.